Voorbeeldles

Lesvoorbereiding

Naam: De Herdt Valerie

     Studiejaar: 3 ON

School: …

Mentor: …   

Datum: …

Lesnummer: VI

Lesuur: 50 min

Klas: 2de leerjaar  

         

 

Leergebied(en) – domein(en) – onderwerp

Leergebied: wereldoriëntatie
Domein: natuur
Onderwerp: de lente

Leergebied: Nederlands
Domein: spreken
 

Beginsituatie:

Algemeen: zie algemene BS stagemap

Specifiek: dit is een nieuw thema voor de leerlingen.
 

Eindtermen en leerplandoelen

*De leerlingen nemen gericht waar met al hun zintuigen.
(LPD (OVSG), DL – WO – NAT – 01 – nr. 04)
*De leerlingen kunnen bij een onderwerp subonderwerpen vinden.
(LPD (OVSG), DL – NL – SPR – D2, nr. 02)
*De leerlingen kunnen gespreksconventies toepassen in een leergesprek, een probleemgericht gesprek, een beoordelingsgesprek en een werkgesprek.
(LPD (OVSG), DL – NL – SPR – G4, nr. 01)

Lesdoelen:

*De leerlingen nemen nauwkeurig waar met zoveel mogelijk zintuigen tijdens de bespreking van de foto’s over het thema lente en tijdens de bespreking van de materialen op de thematafel.
*De leerlingen onderscheiden bij het thema 'lente' vier deelthema’s (planten, dieren, het weer in de lente en Pasen) na de bespreking van de materialen op de thematafel.
*De leerlingen wachten hun beurt af om te spreken en luisteren naar elkaar.

 

LESVERLOOP
 

F

De lente: foto’s

Tijd: 20 min

DW

Foto’s kiezen bij het thema 'de lente' + klassikale bespreking

K

Normale klasschikking

M

Foto’s thema 'de lente'

B

/

  • De leerkracht legt allemaal foto’s op de tafel die met het thema 'lente' te maken hebben.

  • Elk kind mag één foto kiezen.

  • Als de leerlingen een foto hebben gekozen, denken ze even na waarom deze foto met de lente te maken heeft.

  • De kinderen laten hun foto zien aan de rest van de klas en verwoorden waarom deze foto volgens hen iets te maken heeft met de lente.

  • Als alle kinderen hun foto besproken hebben, hangen we ze aan de muur boven de thematafel.  

F

Introductie van de thematafel  

Tijd: 30 min

DW

Onderwijsleergesprek, grafisch model 'woordenparaplu', brainstorm in kleine groepjes

K

De leerlingen staan rond de thematafel.
De leerlingen zitten in kleine groepjes.

M

Voorwerpen, foto’s, boeken, prenten, …over het thema 'de lente'
4 grote papieren voor de woordenparaplu, stiften, magneten, plakband

B

/

  • De leerkracht bespreekt met de leerlingen de voorwerpen die op de thematafel liggen.

  • Na het onderwijsleergesprek aan de thematafel vraagt de leerkracht wat de kinderen allemaal gezien hebben. Op die manier maken we een indeling in het thema: planten – dieren – het weer in de lente – Pasen.

  • Elk deelthema krijgt een woordenparaplu.

  • Daarna gaan de leerlingen in 4 groepjes zitten. Per groepje krijgen ze een woordenparaplu van een deelthema. Ze gaan per 4 brainstormen over het deelthema. De kinderen schrijven of tekenen alles waar ze aan denken onder de woordenparaplu. Ze mogen hiervoor hun ervaringen gebruiken die ze tijdens de bespreking aan de thematafel hebben opgedaan. De leerlingen krijgen hier ongeveer 10 minuten tijd voor.

  • Na 10 minuten bespreken we per groep wat ze hebben opgeschreven. We hangen alle woordenparaplu’s naast elkaar aan bord en vullen eventueel aan met dingen die er nog niet op staan.

Bronnen:

*Het didactisch werkvormenboek – Piet Hoogeveen & Jos Winkels
*Op woordenjacht – Jack Duerings, Barbara van der Linden, Uriël Schuurs, Heleen Strating
*Doelenboek voor de lagere school – OVSG
*Handboek taalgericht vakonderwijs – Maaike Hajer & Theun Meestringa
*Puzzelen aan een uitdagende leeromgeving – Audrey Deleu & Delphine Wante

 

 

Les volgens de pijlers van taalgericht vakonderwijs
Pijler 1: contextrijk
-Voorkennis van de leerlingen activeren: foto's kiezen die te maken hebben met het thema 'lente' + verwoorden waarom, onderwijsleergesprek, brainstorm in kleine groep, grafisch model "de woordenparaplu"
-Variatie in leermiddelen: materialen thematafel, grafisch model "de woordenparaplu", foto's thema 'lente'

Pijler 2:interactie
-Natuurlijke gesprekken: uitgelokt door het activeren van de voorkennis
-Variatie in verwerkings- en toepassingsopdrachten: brainstormen in kleine groepen, schrijven en tekenen onder de woordenparaplu, foto's over de lente kiezen en bespreken, foto's aan de muur hangen
-Coöperatieve werkvormen en interactievormen: brainstormen in kleine groepen + klassikaal bespreken, onderwijsleergesprek

Pijler 3: taalsteun
-Taalfeedback
-Grafisch model 'de woordenparaplu'
-Foto's van de lente